Azərbaycan Qlobal Sülh Şurasında
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəvəti ilə Vaşinqtonda keçirilən Sülh Şurasının ilk iclasında iştirak edib, tərəfdaş ölkələrin dövlət başçıları ilə görüşlər keçirib, qeyri-rəsmi təmaslar olub. Xatırladaq ki, Azərbaycan lideri ötən ilin avqustunda da Vaşinqtona səfər etmişdi. Bütün bunlar Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin çox dinamik və sistemli, dərinləşən xətt üzrə inkişafından xəbər verir. Hazırkı səfərə gəlincə, bu, Azərbaycanın regional və qlobal səviyyədə sülh təşəbbüslərinin başda president Tramp olmaqla ABŞ siyasi elitası tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyinin daha bir sübutudur. Rəsmi Bakının Vaşinqtonda baş tutan Sülh Şurası kimi beynəlxalq platformalarda iştirakı həm də ümumiyyətlə dünyada cərəyan edən xoşməramlı proseslərdə ölkəmizin fəallığının və töhfə vermə imkanlarının da rəsmən tanınmasıdır.
Dünyanın sülhpərvər qüvvələrinin zirvə görüşünə bənzər toplantı Azərbaycanın nüfuzunun daha da artması, Qafqaz regionunda sülh və təhlükəszilik məsələlərində danılmaz rolunun nümayişi baxımından da əhəmiyyətlidir. Belə bir dəvət həm də ABŞ tərəfinin Azərbaycana strateji əhəmiyyət verdiyini göstərir. Bu da təsadüfi deyil. Azərbaycan son illərdə regional sülh, bölgədə nəqliyyat arteriyalarının açılması, qonşu dövlətlər, xüsusilə də Ermənistanla konstruktiv münasibətlərin qurulmasında əsas rol oynayan dövlət kimi tanınır.